-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

Prof.Dr. Hasan Tüzün

Kalp , Göğüs ve Damar Hastalıkları ve Cerrahisi

prof. dr. hasan tüzün

İletişim

Adres:

Vali Konağı Cd. Prof.Dr.Müfide Küley Sk. İlgen Apt. No:28 K:2 D:10 Nişantaşı- İstanbul

Şehir

İSTANBUL

Telefon:

0212 234 48 32

Fax: 0212 234 51 76
Cep: 0532 446 36 01

E-Mail:

hasantuzun@superonline.com

Web:

www.hasantuzun.comVideolar

Varis Nedir?
Varis Neden Oluşur?
Varis Vücudun Hangi Bölgelerinde Oluşur?
Variste Kimler Risk Altındadır?
Varis Nasıl Oluşur?
Varis Yaraları
 
Varis Tanısı Nasıl Yapılır?
Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Varis Ameliyatı - Açık Cerrahi Yöntem (Striping)
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Varis Tekrarlaması
Varis Ameliyatı Sonrası
Yüzeyel Varis Tedavisi
 
Karotis Arter Hastalıkları Nedir?
Karotis Arter Hastalıkları Belirtileri
Karotis Arter Hastalıkları Geçici Körlük
 
Karotis Arter Hastalıkları Tanısı
Karotis Arter Hastalıkları Tedavi Yöntemleri
Stent Nedir, Nasıl Yapılır
Karotis Arter Hastalıkları Ameliyatı
 
Periferik Arter Hastalığı Belirtileri
Periferik Arter Hastalığı Nedir?
Periferik Arter Hastalığı Tedavisi
Periferik Arter Hastaları Hangi Egzersizleri Yapmalıdır?
 

Şah damarı ameliyatlarının riski var mıdır?

Kısmi felç geçirmiş hastalar için şah damarı ameliyatı riski nedir?

Şikâyeti olmayan hastalar için şah damarı ameliyatı riski nedir?

Hangi hastalarda şah damarı taranması daha önemlidir?

Varis tedavi yöntemleri nelerdir?

Asval nedir?

Varis nedir? Nasıl Oluşur?

Varis kimlerde görülür?

Basınçlı Çorapların Etkileri

Bacak Atardamarı Tıkanmalarında Tedavi Yöntemleri

Erken dönemde belirlenen bacak damarlarının hastalıkları egzersiz ile daha aktif bir yaşam, kilo verme, varsa şeker hastalığının ve hipertansiyonun tedavisi, yüksek kolesterol ve lipit düzeyinin düşürülmesi ile tedaviye başlanabilir.

Tedavinin en önemli basamağını hayat tarzındaki bazı değişiklikler oluşturur. Bunların en önemlileri sigaranın bırakılması, kilo verme, gıdada ve yeme tarzındaki değişiklikler, egzersizdir. Bu değişiklikler hastalık belirlenir belirlenmez başlanır ve hayat boyu devam edilir. Bu değişikliklerin olumlu etkileri en az 6 ay sonra hissedilir. Sigaranın bırakılması ve sigara içilen ortamlarda bulunulmaması (pasif içicilik) en önemli değişiklikler olup diğer tedavi yöntemlerinin etkili olabilmesi için mutlaka gereklidir. Sigaraya devam ediyorken yapılan diğer tedavilerin pek bir etkisi olmayacaktır. Pasif ve hareketsiz hayattan daha aktif ve düzenli egzersiz yalpan bir hayata geçiş damar hastalıklarının tedavisinde özem taşır. Hafta üç yad beş günde birer saatlik yürüyüş egzersizi oldukça yaralıdır. Ancak yürüyüşlerin bir uzman nezaretinde yapılması çok daha etkili ve güvenirdir. Egzersizin etkisi 1-2 ay içinde görülmeye başlar.

Atardamar Genişlemeleri(Anevrizma)

Tanı:
Anevrizma erkenden teşhis edildiğinde kalıcı tedavisi mümkündür. Ancak genelde anevrizmalar pek fazla şikayete neden olmadığı için çoğu kez yapılan incelemelerde tesadüfen saptanır. Anevrizmaların önemli bir kısmı doktor muayenesi ile belirlenebilir. Ancak anevrizma tanısında en basit yöntem ultrasonografidir. Ultrasonografi anevrizmaların tanısında basit, hızlı, ucuz ve güvenilir bir yöntemdir. Ultrasonografi ayrıca toplumda anevrizmalar için çok iyi bir tarama aracıdır. Altmış beş yaşın üzerindeki bütün erkeklerin hayatlarında en az bir kez ultrasonografi ile anevrizma yönünden değerlendirilmeleri gereklidir.

Tedavi:
Anevrizmanın varlığı her zaman ameliyat anlamına gelmez. Ameliyat kararı anevrizmanın çapı ve hastanın şikayetlerine göre alınır. Anevrizmanın çapı tedavinin zamanlamasını belirleyen en önemli faktör olup, anevrizma büyüdükçe rüptür riski artar. Bu nedenle 5.5 cm den küçük anevrizması olup ta şikayetli olmayan hastalarda ameliyat gerekmezken, anevrizmanın en geniş çapı 5.5 cm yi aştığında (yaklaşık iri bir limon kadar) artık ameliyat gereklidir. Daha küçük anevrizmalar ağrı yapıyorsa yada aralıklı yapılan ölçümlerde anevrizma hızlı büyüyorsa ameliyat gerekebilir.

Varis Nedir? Nasıl Oluşur?

Kanı kalbe geri taşıyan damarlar toplardamar olarak adlandırılır. Bu damarlar kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile varisler oluşur.

Tedavi Yöntemleri

1-Açık Tedavi Yöntemi (Stripping ve Mini Flebektomi)

2-EVLT(Endovenouslaser Treatment-Lazer ile Varis Tedavisi)

EVLT nasıl uygulanır

EVLT ya da endovasküler lazer tedavisi, büyük varisli damarların, içlerinden uygulanan lazer ışınları yardımıyla kapatılması yöntemine verilen isim. Bu yöntem, önceleri ameliyathanede, anestezi altında yapılan ve damarların cerrahi olarak çıkarılması esasına dayanan yöntemlere alternatif olarak, son yıllarda geliştirilmiş. EVLT yönteminde damar içine tek bir yerden yerleştirilen kateter yardımıyla lazer ışını uygulanıyor ve hasta damarın kapatılması sağlanıyor. EVLT muayenehane ortamında ve genel anestezi gerekmeden uygulanan bir yöntem. Başarı oranı yüzde 97 civarında.

EVLT'nin riskleri var mı?

Tüm yöntemler gibi EVLT'nin de riskleri var. Bunlar arasında, genellikle iki hafta içinde iyileşen morarma, ağrı, kaşıntı ve duyu azalmasını sayabiliriz.

Prof.Dr. Hasan Tüzün

 

 

İletişim Bilgileri

Gsm: 0537 573 33 11 - 0212 635 08 97 • Fax:212 635 08 40 •

Tüm Hakları suBRosa A.Ş' ye Aittir.