-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prof.Dr.Belhhan Akpınar

Kalp ve Damar Cerrahisi

kalp cerrahları

Kroner arter by-pass cerrahisi nedir?
Kroner arter by-pass cerrahisi bir açık kalp ameliyatı olup, bu ameliyatta vücudun başka bir bölgesinden alınan damarlar (venler veya arterler) yeteri kadar kan almayan kroner arterlere kan akımını sağlamak için kullanılır.  Ameliyatta kullanılan arterler veya venler, bulundukları bölgelerden kolaylıkla serbestleştirilebilen ve çıkarıldıkları vücut bölgesinde kan akımını bozmayan damarlardır.

Kullanılan arterler; greftlere tipik örnek olarak, göğüs duvarının iç kısmında aşağıya doğru seyreden göğüs damarı (mammaria interna); venlere örnek olarak ise, bacak iç kısmında ayak bileğinden kasığa kadar derinin hemen altında seyreden safen venidir.  Bazen gerekli durumlarda bacak arkasından veya koldan da venöz greftler hazırlanabilir.  Yine arteryel greft olarak ön koldan radial arter, karın içinden mide arteri de greft amacıyla kullanılabilir. 

Ameliyat sırasında arteryel ve venöz greftler kalbin yüzeyinde seyreden kroner damarlara direkt olarak birleştirilir.  Böylece greftler köprü vazifesi görüp darlığın ilerisine kan akımı sağlarlar. 

Kroner arter by-pass ameliyatları genelde, kalp akciğer makinesi kullanılarak gerçekleştirilir.  Bu makine kanı oksijenlendirir ve vücuda belirli bir basınçta kan akımı sağlayarak kalbi durdurmayı mümkün kılar.  Böylece kroner damarlara by-pass ameliyatı gerçekleştirilir.

Kroner arter by-pass cerrahisi ne sağlar?
Kroner arter by-pass cerrahisi kalp kasına gelen azalmış olan kan akımını arttırır.  Bu fazla miktarda gelen kan akımı göğüs ağrısını (angina) ortadan kaldırır.  Ayrıca yorgunluk ve çok ilaç kullanımını azaltır, hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.  Böylece hastaların hayat kalitesi artmış olur.  Ağır kroner arter hastalığı olan kişilerde by-pass cerrahisi hastanın yaşamını uzatır. 

Çalışan kalpte kroner by-pass
Günümüzde özellikle kalp cerrahisi konusunda "referans hastane" olan Florence Nightingale Hastanesi'ne başvuran hastalar arasında yüksek riskli olguların oranı giderek artmaktadır.  Bu hastaların birçoğu başka hastanelerde ameliyat edilemedikleri için bize başvurmaktadırlar.  Kalp - akciğer makinesi kullanmadan, yani kalp ve akciğeri durdurmadan gerçekleştirilen kroner by-pass ameliyatları akciğer, beyin, böbrekler yönünden riskli hastalarda bu riski önemli ölçüde azaltmaktadır.  İleri teknoloji ürünü olan bazı malzemelerin kullanımı, bu ameliyatların güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.  Kliniğimizde 300'ü aşkın hasta bu yöntemle başarılı bir şekilde ameliyat edimlilerdir.  Ayrıca bu operasyonlar sonrası hastaların iyileşme ve hastanede kalma süresi kısalmaktadır.

 

Hepsi ve Daha Fazlası için Tıklayınız

www.kalpdamarcerrahlari.com


İletişim
Adres:  
Tel:  
Faks:  
Web:  
E-mail:  

Prof. Dr. Belhan Akpınar
Florence Nightingale Hastanesi - Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı

Prof.Dr.Belhan Akpınar

Mezun Olduğu Okul:
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1985

Akademik Kariyeri:
1986 yılında Istanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine Bağlı Haseki Kardiyoloji Enstitüsünde Kalp ve Damar Cerrahisi İhtisasına başladı. 1989 -1994 yılları arasında önce Hollanda daha sonra da Belçikada çalıştı. 1994 yılında Türkiye'ye döndü ve yeni kurulmuş olan Florence Nightingale Hastanesinde göreve başladı. 1997'de yardımcı doçent, 1999'da Doçent oldu. 10.10. 2000 - 18. 8. 2004 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi Florence Nightingale Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. 2006 yılında kurulan İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Florence Nightingale Hastanesi bünyesinde Profesör oldu. 2001 yılından beri aynı hastanenin Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanlığını yürütmektedir.

Bilimsel Kuruluşlara Üyelikleri :
. ISMICS (International Society for Minimally Invasive Cardiac Surgery) . STS (Society of Thoracic Surgeons) . EACTS (European Association of Cardiothoracic Surgery) . ESCVS (European Society for Cardiovascular Surgery) . ISHLT (International Society for Heart and Lung Transplantation) . Türk Kardiyoloji Derneği . Türk Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Derneği

Yayınları:
Dr Akpınarın 45'i yurtdışı,64'ü yurt içi olmak üzere toplam 109 basılı ve üçyüzün üzerinde değişik toplantılarda tebliğ edilmiş yayını bulunmaktadır.

 

 
kroner by-pass

Prof.Dr.Belhhan Akpınar

Kalp ve Damar Cerrahisi

 

 

İletişim Bilgileri

Gsm: 0537 573 33 11 - 0212 635 08 97 • Fax:212 635 08 40 •

Tüm Hakları suBRosa A.Ş' ye Aittir.