Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

DÜŞÜK TANSİYON


Düşük Tansiyon Hakkında Danışabilirsiniz. Tel : 0212 232 05 99

Uzman Doktorlarımız

Dahiliye ve Gastroenteroloji Uzmanı

Taksim ALMAN HASTANESİ

İç Hastalıkları ve Gasroentoroloji

Nişantaşı / İ.Ü. Tıp Fakültesi, Çapa
İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı
Nişantaşı / Cerrahpaşa Tıp
İç Hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji Uzmanı
Nişantaşı / İ.Ü. Tıp Fakültesi, Çapa
İç Hastalıkları Uzmanı
Cerrahpaşa/İSTANBUL
     

 

Bundan sadece birkaç on yıl önce, doktorlar 160/95 milimetre cıvalık tansiyon ölçümünün (mm Hg) çoğu insan için kabul edilebilir bir hedef oran olduğunu düşünmekte idi. Günümüzde ise bu rakamlar tehlikeli biçimde yüksek olarak kabul edilmektedir ve 120/80'in altındaki kan basıncı sağlık için en iyi düzey olarak kabul edilmektedir.
Yüksek tansiyon standartlarının devamlı olarak düşecek şekilde ayarlanması bazı insanları, çok ince veya çok zengin olunamayacağı gibi, kan basıncının da çok düşük olamayacağını varsaymaya yöneltti. Ancak durum her zaman böyle değildir.
Düşük tansiyonu (hipotansiyon) olan birçok kişi sağlıklıdır ve normalden düşük olduğu görülen değerler ile ilintili hiçbir belirtileri veya semptomları yoktur. Ancak bazı insanlarda, düşük tansiyon baş dönmesine ve bayılmaya yol açabilir ya da ciddi kalp, endokrin veya nörolojik bozukluklara işaret edebilir. Tansiyonun yoğun bir biçimde düşük olması beyni ve diğer yaşamsal organları oksijen ve besin maddelerinden yoksun bırakarak, şoka, ölüm tehlikesi taşıyan bir rahatsızlığa yol açar.
BELİRTİLERİ:
Düşük tansiyon öncelikle kan kaybından olur. Açık veya gizli kanama, yani bir kaza sonucu bir damarın kesilmesini müteakip kan kaybı oluşur ve tansiyon düşer. Bir de gözle görülmeyen mide barsak kanamalarında da düşer. Ayrıca anemi dediğimiz kansızlık hastalığında da düşer. Özet olarak düşük tansiyon sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Bir hastalığın habercisi olabilir .
Kişi adeta sarhoş gibidir. Ayakta zor durur. Göz kararması, halsizlik, bazen yere düşme bile olabilir.

 

DÜŞÜK TANSİYON

 

 

İletişim Bilgileri

Gsm: 0537 573 33 11 Fax:212 635 08 40

Tüm Hakları suBRosa A.Ş' ye Aittir.